CHORWACJA 21-28.10.2017
SZKOLENIE MANEWROWE ORAZ KURS NA JACHTOWEGO STERNIKA MORSKIEGO

Jednostki: 3 x Bavaria roczniki 2016/2017
Ilość uczestników: 15
Miejsce: Sibenik i okolice

Szkolenie praktyczne na Jachtowego Sternika Morskiego klasycznie już odbywało się w marinie Mandalina w Śibeniku. Zgodnie z programem szkolenia PZŻ ćwiczyliśmy wszystkie niezbędne manewry na żaglach i silniku. Pogoda nas nie rozpieszczała, było dużo wiatru i momentami spore zafalowanie. Wiele czasu poświęciliśmy na poruszanie się jachtem w porcie, aby w przyszłości te czynności nie sprawiały problemów i żeby żaden sternik nie stresował się bliskością innych łódek oraz niewielką ilością miejsca między pomostami. Największym powodzeniem cieszył się manewr zacieśniania cyrkulacji w wąskim kanale.
Tradycją są już nocne rejsy do Skradinu, podczas których przepływamy pod dwoma pięknie oświetlonymi mostami. W tym roku, niestety odbywało się to w deszczu i silnym wietrze, co może nie było miłe, ale dało wiele do myślenia przyszłym skipperom. Nie zawsze na morzu jest słonecznie, jasno oraz bezwietrznie i trzeba być na takie warunki również przygotowanym. Po wyjściu cało z trudnych żeglarskich sytuacji pod czujnym okiem instruktora, łatwiej stawić czoło przeciwnościom natury w przyszłości, prowadząc samodzielne rejsy.

Wszyscy przeżyli dużo wrażeń, zdobyli nowe umiejętności i mam nadzieję, że sporo zapamiętają po naszym szkoleniu i będą mieli wiele okazji do wykorzystania tej wiedzy podczas swoich wypraw morskich.

Arkadiusz Malicki